Inteligentny Dom

Inteligentny Dom

Projekt „Bezpieczny Inteligentny Dom” – hit „Festiwalu Nauki” wg Radia Index

 

Początkowo realizowany jako niezależny system, od połowy 2010 roku (po pierwszych sukcesach, odniesionych podczas Festiwalu Nauki w 2010 roku), aktualnie realizowany we współpracy z Kołem Naukowym SMART, funkcjonującym w Instytucie Inżynierii Elektrycznej przy Wydziale Informatyki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.  W projekcie realizowana jest koncepcja sterowania urządzeniami elektrycznymi za pomocą aplikacji mobilnych. „Sercem” całego systemu jest reprogramowalny układ FPGA, który pełni rolę zarządzającą, nadzorującą i wykonawczą.

Projekt łączy w sobie trzy istotne dziedziny naukowe: systemy cyfrowe (układ FPGA z procesorem wbudowanym PowerPC), urządzenia mobilne (Android, Windows Mobile, Symbian) oraz kryptografię (połączenie pomiędzy układem FPGA, a urządzeniem mobilnym jest szyfrowane).

Celem projektu jest rozwój naukowo-badawczy oraz promocja Nauki. Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne pokazy (m.in. podczas Międzynarodowego Pikniku Naukowego w Warszawie, Dni Województwa Lubuskiego 2010 oraz 2015, Festiwali Nauki 2010, 2011, 2014, 2016, 2017, Miasteczka Cyfrowego TVP
i wielu innych pokazach, promujących Uniwersytet, Naukę oraz Szkolnictwo Wyższe.

W roku 2014 miasto Zielona Góra przyznało grant na finansowanie rozbudowy projektu o rozproszony system sterowania.

 

Projekt został uznany „Hitem Festiwalu Nauki 2010” wg radia Index.

 

Szczegółowy opis projektu:

Inteligentny Dom „widzi” podstawowe urządzenia domowe (takie jak oświetlenie, telewizor, sprzęt AGD, system czujników alarmowych) i jednocześnie „słyszy” komendy swojego właściciela (czyli użytkownika). Właściciel inteligentnego domu może na bieżąco sprawdzić stan wszystkich podłączonych urządzeń poprzez Internet (np. w telefonie komórkowym, urządzeniu mobilnym, laptopie). W projekcie zaimplementowano zdalne sterowanie urządzeniami domowymi.Podczas pokazów promujących projekt szczególnie atrakcyjna jest możliwość spożycia kawy lub herbaty zaparzonej z wykorzystaniem informacji przesłanej bezprzewodowo z urządzenia mobilnego.

 

Praktyczny przykład zastosowania Bezpiecznego Inteligentnego Domu w życiu codziennym: wyjechaliśmy na wakacje, gdzieś na drugi koniec świata. Projekt inteligentnego domu pozwoli sprawdzić, czy przypadkiem nie zostawiliśmy otwartego okna, włączonego telewizora, (lub co gorsza żelazka!) i w miarę potrzeb je wyłączyć. Oczywiście tylko w przypadku, gdy jeszcze będzie co wyłączać J

 

Ponadto, w systemie zaimplementowano także przykład alarmu, który reaguje i zawiadamia użytkownika o wtargnięciu intruza lub o nieuprawnionej próbie przejęcia kontroli nad urządzeniem sterującym. System reaguje włączeniem sygnałów dźwiękowych oraz wizualnych, dodatkowo powiadamiając użytkownika specjalnym komunikatem.

 

W projekcie Inteligentnego Domu położono szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Komunikacja (wszystkie połączenia) pomiędzy Inteligentnym Domem a użytkownikiem są szyfrowane.

 

  • Inteligentny dom „widzi” urządzenia domowe i „słyszy” komendy swojego właściciela.
  • Możliwość sprawdzenia stanu urządzeń poprzez Internet (np. telefon komórkowy).
  • Zdalne parzenie kawy i herbaty – informacja przesłana bezprzewodowo do systemu za pomocą urządzenia bezprzewodowego (smartfon, tablet, komputer).
  • Praktyczny przykład – widzimy i zamykamy okno, drzwi, wyłączamy żelazko J
  • Alarm – intruz lub nieuprawniona próba przejęcia kontroli nad układem sterującym.
  • Bezpieczeństwo – Inteligentny Dom komunikuje się z użytkownikiem poprzez zaawansowany system komunikacyjny, w którym dane są szyfrowane.

 

Wszystkie powyższe cechy Bezpiecznego Inteligentnego Domu pozwalają dowolnemu użytkownikowi uzyskać tak upragnioną wolność – zarówno mentalną (np. poprzez uwolnienie się od wszelkich trosk związanych z ochroną dobytku), jak i fizyczną (Inteligentny Dom ułatwi i znacznie przyspieszy wykonywanie codziennych czynności).

 

navigate_before
navigate_next